23 Eylül 2014 Salı

filmekimi listesi


Efenim Film Ekimi yaklaştı, listeler yapılmaya başladı. Ben de kendime aşağıdaki gibi bir liste yaptım:

1) I Origins / Kök 

Another Earth'ün yönetmeni Mike Cahill'in ikinci filmi. İlk filmini oldukça beğenmiştim, yazısını filmin ismine tıklayarak okuyabilirsiniz.

2) Il-Dael-Il / Birebir

Kim Ki Duk ismi yeterli benim için...

3) Amour Fou / Çılgın Aşk 

Heinrich von Kleist benim hayatımda yönettiğim ilk oyunun yazarıdır. Benim için önemli bir yeri vardır. Ayrıca hayat ve ölüm hikayesi çok ilginçtir. Onun hayatını ele alan bir filmi kaçırmak istemedim.

4) The Search / Arayış

Savaş konulu filmleri genel olarak severim. Geçen yıl izlediğim Gürcü filmi Mandalina Bahçesi'ni beğenmem de bu Fransız, Gürcistan ortak yapımı filmi listeye almamda etkili oldu.


Çok iyi eleştiriler almış bir Rus filmi. Rus sineması her ne kadar eski gücüne sahip olmasa da, halen çok iyi filmler çıkarabiliyor.

6) White God / Beyaz Tanrı

Macaristan-Almanya-İsveç gibi sinemasını çok sevdiğim üç ülkenin ortak yapımı, üstelik konusu da oldukça ilgi çekici...


7) Jimmy’s Hall / Özgürlük Dansı 

Politik sinemayı severim, Ken Loach'u da severim. O halde neden Jimmy's Hall izlemeyeyim?

Bunların dışında gitmek isteyip gidemeyeceğimi farkettiğim filmler var. 

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them / Aşkın Halleri - James McAvoy oynuyor. İyi bir performans sergilediğinden eminim.

Pasolini - Pasolini'yi severim, ama bu filmi çok da beğenmeyeceğim gibi bir izlenim edindim. Üstelik Amour Fou ile çatışıyor.

Two Days, One Night / İki Gün, Bir Gece- Hem Marion Cotillard etkisi, hem Belçika ve Hollanda'dan son zamanlarda ilginç filmler çıkması hem de ilginç konusuyla izlenilesi...

Maps to the Stars / Yıldız Haritası- Bu filmi sadece Mia Wasikowska'nın hatrına izleyebilirdim, Cronenberg bayıldığım yönetmenlerden olmasa da, saygı duyduğum bir isim. Fakat Robert Pattison nedir arkadaş? Cronenberg taktı bir ona. Neyse, konusu da benim ilgimi çekmedi, ilgisini çeken varsa, Mia'yı da beğeniyorsa, izlesin derim.

Mr. Turner - Mike Leigh n'eylerse güzel eyler. Vaktini uydurabilen izlesin, ben uyduramadım.

A Pigeon Sat On a Branch Reflection on Exitence / İnsanları Seyreden Güvercin - En çok gitmek istediğim filme zaman uyduramamanın acısı içindeyim. Filmin adı bile seyretme isteği uyandırırken, yönetmeninin adı insanı daha da etkiliyor. Roy Andersson; Ingmar Bergman'ın ayak izlerini takip eden muhteşem bir yönetmen. Bir üçlemenin son halkası olan bu filmi, vakti olanlar kaçırmasın derim.

Bunların dışında Whiplash, Cannes Jüri Ödüllü Mommy, kuzey filmlerini sevenler için Turist ve Kraftidioten, Clint Eastwood (yönetmenliği iyidir) imzalı Jersey Boys da ilgi çekici filmler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder