4 Aralık 2014 Perşembe

Randevu İstanbul

Efenim merhabalar;

Randevu İstanbul'un 17.'si başlıyor. 05-11 Aralık tarihleri arasında oldukça keyifli filmler bizleri bekliyor. Ben yoğun bir dönemde olduğumdan sadece 3 bilet alabildim. Programda ilgimi çeken filmler şunlar oldu.

THE WOODS ARE STILL GREEN - Marko Nabersnik
Savaşın yarattığı yıkım ve acıyı ortaya koyan, savaş karşıtı filmlere her zaman ilgi duymuşumdur. Hem hayatınızda kaç tane Slovenya filmi izlediniz ki?

BACKCOUNTRY - Adam MacDonald
Kanada filmi olması beni biraz endişelendirse de ormanda, vahşi doğada kaybolma ve camping bilet almama neden oldu.

WHO AM I - Baran bo Odar
Baran bo Odar geleceğin önemli yönetmenleri arasında yer alacak bir isim. Bu filmde de bir hacker grubunun hikayesini anlatıyor. Hızlı, heyecanlı bir aksiyon vaadediyor.

DIFRET - Zeresenay Berhane Mehari
Yapımcılığını Angelina Jolie'nin yaptığı bu film, Etiyopya'nın 2014 Oscar adayı.

NOT MY DAY - Peter Thorwarth
Bu Alman komedi-aksiyon filminde tahmin edin kim oynuyor? Moritz Bleibtreu tabii ki! Film Almanya'da büyük gişe başarısı elde etmiş.

THE LIGHT SHINES ONLY THERE - Mipo Oh
Japonya'nın 2014 Oscar adayı demek yeterli olacaktır sanırım.

A SECOND CHANCE - Susanne Bier
Danimarka sinemasının önemli isimlerinden Susanne Bier'in filminde Game of Thrones'un Jaime Lannister'ı ve Ulrich Thomsen rol alıyor.

FAR FROM MEN - David Oelhoffen
Venedik Film Festivali'nden 3 ödülle dönmüş bir film. Viggo Mortensen başrolde. Müziklerde ise Nick Cave'in imzası var. Film Camus'nun öyküsünden uyarlanmış.

JIMI: ALL IS BY MY SIDE - John Ridley
12 Years a Slave'in senaristinden Jimi Hendrix'in gençliğini anlatan bir film.

ESCOBAR: PARADISE LOST - Andrea di Stefano
Benicio Del Toro ismi bir filmi izlemem için her zaman etkendir. Üstelik bu sefer Pablo Escobar gibi güçlü ve ilginç bir karakteri canlandırıyor.

LFO: THE MOVIE - Antonio Tublen
İsveç sineması, fantastik, kara komedi, bağımsız, Sci Fi kelimelerinin birarada kullanıldığı bir filme bilet almasam olmazdı.

THE ARDOR - Pablo Fendrik
Koşun kızlar Gael Garcia Bernal

AFTERLIFE - Virág Zomborácz
Macar sinemasının özellikle absürd yapımlarını beğeniyle takip ederim. Bu film de onlardan bir tanesi.

WEEPING WILLOW - Ethem Onur Bilgiç 
Nazım Hikmet'in Salkım Söğüt filminin animasyona uyarlanması. 5 dakikalık bir çalışma. Böyle çalışmaların izlenmesi, desteklenmesi ve duyurulması gerektiğini düşünüyorum.

FREE FALL - György Pálfi, Zsófia Ruttkay
György Pálfi keyifli işlerin altına imza atan bir yönetmen. Bu filminde de bizleri yanıltmayacağını düşünüyorum. Film Macaristan, Güney Kore ortak yapımı. Bu bile insanda izleme isteği uyandırıyor.

Kısıtlı vaktimde ancak bu kadar yazabildim, festivalin tüm programına http://randevuistanbul.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder